Čisté zdroje energie pro město
Slunce neposílá účet za energii. Nabízí přitom energii čistou a obnovitelnou. Přesvědčit se o tom může již několik desítek majitelů rodiných domků i provozovatelé některých větších budov v Litoměřicích.
V tomto městě je nainstalovanáno přes 200 čtverečních metrů solárních kolektorů, nejvíce v České republice. Jejich pořízení není levné, pro rodinných domek solární systém vyjde na 100 tisíc korun. Proto se město rozhodlo podpořit nákup solárních panelů částkou 20 000 korun. Žadatel se ale musí zavázat k upuštění od topení tuhými palivy. S případnou dotací od Státního fondu životního prostředí se nezbytná investice soukromého žadatele sníží na 50 000 Kč. Solární ohřev užitkové vody pro rodinný domek přenese ročně úspory ve výši asi 5 000 korun, takže investice se majiteli domků vrátí do 10 let. Životnost solárních kolektorů je 25 let. Největší plocha slunečních kolektorů se v Litoměřicích nachází na Dětském domově. Žije zde 30 dětí . Sluníčko jim ohřívá vodu do koupelen a kuchyně přes solární panely umístěné po celé střeše. Nahřátá voda se skladuje ve dvou 500 litrových zásobnících.
Kombinace plynového vytápění a solárního systému se zde,
podobně jako u rodinných domků, velice osvědčuje. Co by již sluníčko v zimě
nezvládlo, dohřeje plyn. V létě zde nemusí zapínat plynový kotel pro ohřev
vody, stačí na to pouze slunce. Přitom měsíčně tady spotřebují asi 150 kubíků
vody. Při venkovní teplotě 20 stupňů Celsia dokáží solární kolektory ohřát vodu
na 70 stupňů. Při loňských nejvyšších srpnových teplotách přesáhla teplota
ohřáté vody 90 stupňů. Jestliže není zamračeno, slunce dokáže ohřát vodu i
v zimě když venku mrzne. Podle přesně vedených záznamů například letos v lednu
při venkovní teplotě – 14 stupňů měla voda v solárním systému Dětského domova
teplotu 40 stupňů.
V Litoměřicích nezůstávají pouze u jednoho obnovitelného zdroje energie. Vedle sluneční energie se v poslední době představitelé města snaží rozšířit také využití tepelných čerpadel. Městský úřad jde sám příkladem a v současnosti připravuje část radnice pro vytápění tepelným čerpadlem o výkonu 40 kW, které bude bude brát teplo z vody pro městskou kašnu. Hladina studny, snad středověkého původu, je na úrovni hladiny nedalekého Labe. Voda, která odevzdá teplo do topného systému, bude zdrojem v ody pro kašnu na druhém konci náměstí.
Ani rozsáhlá plynofikace města a využití obnovitelných zdrojů nevedly v minulých letech ke snížení oxidů dusíků. Na základě měření, která prováděl odbor životního prostředí s okresní hygienickou stanicí se prokázalo, že na nárůstech oxidu dusíků se podílí ve městě doprava. Proto město inciovalo předloni plynofikaci dvou městských autobusů, zabezpečujících spojení po městě. Ekobusy, které jezdí na zemní plyn vykazují podle získaných zkušeností řadu předností proti naftě, za jeden rok vypustí do ovzduší o osm tun zplodin méně. Jejich provoz je přitom výrazně levnější. Město by proto rádo plynofikavalo i zbývající dva autobusy na městských spojích.
Městký úřad provodí také dlohodobě informační kampaň o obnovitelných a alternativních zdrojích energie. Například Den Země se stal příležitostí předvést na náměstí další možnosti využití sluneční energie.